Transport til messer, events og udstillinger

Interessen for boligen, herunder møbler og boliginteriør, er stor, hvilket antallet af boligprogrammer og også det populære tv-program Danmarks næste klassiker, som er blevet sendt på DR, vidner om. Vi elsker at gå på boligjagt og indrette vores boliger, og det er vel egentlig forståeligt nok, for her i Norden tilbringer vi megen tid indendørs pga. kulde og regn, og så er det dejligt med en tryg og varm bolig, som vi kan hygge os i.

Møbelmesser

Møbelmesser og boligmesser er populære i Danmark, men også i udlandet, og hvis man f.eks. ejer et møbelfirma eller producerer boliginteriør, og man gerne vil deltage på en messe, udstilling eller til en event, så har man brug for at få transporteret sine møbler eller boliginteriør til og fra messen. Det er praktisk og nemt at anvende et transportfirma til dette, for de har erfaringen og kan levere en topprofessionel service.

Bilmesser

Biler er også noget, som kan tiltrække mange mennesker, og der afholdes årligt mange bilmesser både i indland og udland. Her kan publikum og potentielle købere gå og dagdrømme om alle de lækre biler, de gerne vil eje, og nogle har heldigvis også råd til at realisere drømmen. I forbindelse med bilmesser kan bilproducenter og bilforhandlere også med fordel ringe efter autotransport til at løse opgaven med at fragte de tunge og dyre biler sikkert frem og tilbage gennem Danmark.

Fordelen er, at man som udstiller kan koncentrere sig om messen eller udstillingen, og så klarer transportfirmaet al logistikken. På en messe er der jo rigeligt at gøre med at netværke med andre i branchen og tale med nysgerrige og potentielle købere. Transportfirmaet har desuden det tekniske udstyr, som kræves for at fragte biler, tunge møbler etc. sikkert og rettidigt til udstillingsstedet. Foregår messen i udlandet, så klarer autotransportfirmaet eller transportfirmaet også det med told, dokumentation og messeforsikring.