Møbler til storskrald

Skal din gamle udslidte sofa køres til storskrald, så der er plads til den nye lækre sofa, du har bestilt, og har du ikke selv en bil, der er stor nok til formålet, så kan du ringe efter et transportfirma. På den måde er du sikker på, at din gamle sofa bliver afleveret det rigtige sted på genbrugspladsen. Udbuddet af transportfirmaer, som flytter alt fra møbler til biler og paller med varer, er stort i Danmark, og det har nogle fordele for dig som forbruger.

Søg transportfirmaer i dit lokalområde

Du kan nemt søge online efter transportfirmaer, som kører i dit lokalområde, og du kan fx indhente 3-4 tilbud for at kunne sammenligne priserne. Hvis det blot er en enkelt sofa, du skal have flyttet, vil prisen blive højere, end hvis fragtmændene kun skal udføre denne ene opgave for dig. Det er billigere for dig, hvis de f.eks. kan tage din sofa med på vejen, samtidig med at de kører med anden transport, fx et flyttelæs fra en anden persons hjem.

Billigere at være fleksibel

Derfor kan du med fordel spørge transportfirmaet, om der er et tidspunkt i løbet af ugen, hvor det passer med, at de alligevel kører med andet gods, og hvor de kan lægge vejen forbi dit hjem og køre din sofa til storskrald. Så vil prisen sandsynligvis blive billigere. Det kræver dog, at du er fleksibel med tidspunktet og kan smutte hjem fra arbejde og låse dem ind, hvis de f.eks. kommer forbi onsdag formiddag klokken ti. Bor du i hus, har du måske mulighed for at sætte sofaen udenfor i carporten eller indkørslen, og så vil det være nemt for dem at tage din sofa med, uden at du behøver være hjemme.

Ingen faste priser

Der er ingen faste priser på, hvad det koster at få kørt en sofa til storskrald, og derfor er det bedste, du kan gøre, at sammenligne priser fra flere firmaer og vælge den billigste løsning. Du kan let booke en transporttid hos et transportfirma via deres hjemmeside, og de er som regel også nemme at få fat på via telefon eller e-mail.